Íme 4 tipp a fenntartható mindennapokra!

A fenntartható szemlélet bizony fontos - Freepik.com

A fenntartható életvitelt szem előtt tartva élni azzal kezdődik, hogy az energiatakarékosságra, az élelmiszerpazarlás csökkentésére és a felesleges utazások minimalizálására összpontosítunk. Az első lépés az, hogy azonosítjuk a legnagyobb pazarlási területeket, majd bevezetjük az apró, de hatékony változtatásokat, például energiatakarékos eszközök használatát és tudatos vásárlási szokások kialakítását. Az ilyen reális, megvalósítható lépésekkel jelentős pozitív hatást érhetünk el egyéni szinten.

Fenntartható módon is létezik kényelmes élet?

Ahhoz, hogy kevésbé pazarlóan, energiatakarékosabban és fenntarthatóbban éljünk, először is: kifejezetten tudatosan kell megközelítenünk a kérdést. Nem szabad elveszni a rengeteg tanács és ötlet között, amelyek az interneten és a médiában keringenek, hanem súlyoznunk és priorizálnunk kell.

Az első lépés, hogy azonosítsuk, hol pazarlunk a leginkább. Ez lehet például

energiapazarlás, mint a feleslegesen működő eszközök vagy az elavult készülékek használata, élelmiszerpazarlás, például a túlvásárlás vagy a maradékok kidobása, illetve felesleges utazás, amely extra üzemanyag-fogyasztással jár.

Fontos, hogy kiválasszunk három-öt olyan területet, ahol a legnagyobb hatást érhetjük el, legyen szó energiatakarékosságról, az élelmiszer-pazarlás csökkentéséről, vagy a fogyasztásunk általános mérsékléséről. Ezután érdemes reális, megvalósítható változtatásokkal kezdeni.

  • Például energiatakarékosság terén lecserélhetjük a hagyományos égőket LED-ekre, időzítőkkel csökkenthetjük az áramfogyasztást, vagy optimalizálhatjuk a fűtési rendszert.
  • Az élelmiszer-pazarlás csökkentése érdekében bevásárlólistát írhatunk, és jobban odafigyelhetünk az ételek helyes tárolására, hogy hosszabb ideig maradjanak fogyaszthatók.
  • Az utazások minimalizálása érdekében pedig dönthetünk úgy, hogy többet járjunk gyalog, bringával vagy többet használjunk tömegközlekedést, amikor csak lehetséges.

Az ilyen célzott, apró lépések nemcsak könnyebben megvalósíthatók, hanem jelentős hatást is elérhetünk velük a saját környezetünkben, miközben egy fenntarthatóbb életmód felé vesszük az irányt – és még spórolunk is!

Legyen a fenntartható realitás a fókuszban

Nyivánvaló: Nem reális elvárás, hogy egyik napról a másikra teljesen lemondjunk az autóhasználatról, és az sem kivitelezhető mindenki számára, hogy azonnal elektromos autóra váltson. (Zárójelben érdemes megjegyezni, hogy az elektromos autózás sem feltétlenül hibátlan vagy végleges megoldás a fenntarthatósági problémákra, egy e-autó karbonlábnyoma kb. fele a belső égésűeknek a teljes életciklusuk alatt, de a közösségi közlekedés pl. az e-autónál is jobb!)

Ugyanígy, nem várhatjuk el még a legelkötelezettebb környezettudatos emberektől sem, hogy ha egy 100 négyzetméteres házból kirepültek a gyerekek, automatikusan költözzenek vissza egy 36-50 négyzetméteres kis lakásba – még ha az adott helyzetben az bőven elegendő is lenne. Fontos, hogy a realitások és az idealizált elképzelések közötti különbséget mindig tisztán lássuk. De higgyük el: az is segít, hogy pl. a nem használt szobát nem fűtjük feleslegesen, vagy ha van is autónk, néha akkor is felülünk a kerékpárra vagy a közösségi közlekedésre!

Így működik a fenntartható lelkiismeretünk

Ha majd – ne adj’ Isten – a klímaváltozás egyre súlyosabb hatásai kézzelfoghatóvá válnak, valószínűleg társadalmi szinten, szabályozások és gazdasági változások révén leszünk kénytelenek meghozni a szükséges döntéseket.

Mit jelenthet ez a gyakorlatban?

  • Ha például egy liter benzin ára 600 helyett 1200 vagy akár 6000 forintra emelkedik, ha egy kilowattóra áram 40-70 forint helyett 400-700 forintba kerül, vagy ha az energiaigényes módon előállított élelmiszerek jelentősen megdrágulnak, akkor már nemcsak választás kérdése lesz a változtatás, hanem kényszerűség. Ebben a helyzetben globális szinten is elkerülhetetlen lesz bizony a szükséges lépések megtétele. Addig azonban leginkább a saját lelkiismeretünk és felelősségtudatunk irányíthat minket.

4 ötlet a fenntartható mindennapokra

  1. Élelmiszerpazarlás csökkentése
    Vásároljunk átgondoltan, mindig készítsünk bevásárlólistát, és használjuk fel kreatívan a megmaradt alapanyagokat, hogy elkerüljük a kidobást.
  2. Fenntarthatóbb közlekedés
    Ha megoldható, részesítsük előnyben a tömegközlekedést, a kerékpározást vagy a gyaloglást az autóval szemben.
  3. Lakhatási megoldások
    Fontoljuk meg, valóban szükséges-e nagyobb lakásba költöznünk, vagy megoldható-e kisebb helyen az életünk. Ha ez nem járható út, de családi házban élünk, szigeteljük megfelelően az épületet, kezdve a födémmel és az északi-nyugati falakkal. Az energiaköltségek mérséklése érdekében érdemes okos termosztátokat és energiatakarékos készülékeket használni.
  4. Energiatakarékosság a mindennapokban
    Cseréljük le a nagy energiafogyasztó eszközöket, mint például a kazán, hűtő vagy mosógép, korszerűbb, energiatakarékos modellekre, és ügyeljünk arra, hogy ezeket tudatosan és takarékosan használjuk.
KAPCSOLÓDÓ cikkeink:

 

https://green.hu/cikkek/25-millio-fejenkent-etelpazarlas-3-tipp/

https://green.hu/cikkek/etelmaradek-5-tipp-etelmenteshez/

https://green.hu/cikkek/6-otthoni-tippel-tizezreket-sporolhat/

https://green.hu/cikkek/ettermi-etelek-csomagola-pazarlas-50-arnyalata/

*

Apró fenntartható lépések, de együtt megnő a hatásuk

Egy ember kis lépései is jelentős változást hozhatnak. Ha mindannyian megteszünk néhány fenntartható lépést, együtt óriási hatást érhetünk el. Kezdjük el most, hogy később ne kelljen súlyos árat fizetnünk a tétlenségért. Végül is, mindannyian egy bolygón osztozunk, és – mint jól tudjuk – mindannyiunk egyéni felelőssége is, hogy megőrizzük azt a következő generációk számára.

 

Nyitó fotó (illusztráció) – Unsplash

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó