Veszélyben a beporzók: a méhecskéknek segítenek az iskolások

A beporzók, azaz a méhek kapcsán jó, ha tudjuk: akár egyetlen virág is életet menthet. Most több ezer iskolás tesz aktívan a beporzók megmentéséért.
A beporzók eltűnése már nem csak a jövő problémája: Európában a vadon élő fajok tizede veszélyeztetett, és a házi méhek száma is folyamatosan csökken, miközben az élelmiszernövényeink háromnegyede részben vagy teljesen tőlük függ. A május 20-i méhek világnapjához kapcsolódva,
májusban ismét több ezer magyar iskolás kezd saját méhlegelő kialakításába országszerte.
A kampány célja a beporzók közvetlen segítése mellett a jövő generáció edukálása. A kezdeményezés 2024-ben indult el a SIÓ szervezésében, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület szakmai közreműködésével.
A globális élelmiszertermelés közel 35 százaléka állati beporzók – például méhek, lepkék és zengőlegyek – segítségével jöhet létre. Az élelmiszernövényeink háromnegyede részben vagy teljesen függ ezektől az apró, ám létfontosságú élőlényektől.
Minden harmadik falat étel, amit elfogyasztunk – így a gyümölcsök és a gyümölcslevek is – az ő munkájuknak köszönhető.

Európában is veszélyben a beporzók
A fentiek ellenére a beporzók világszerte veszélybe kerültek: élőhelyeik pusztulnak, a növényvédő szerek használata nő, továbbá a klímaváltozás és az intenzív mezőgazdaság is hozzájárul számuk látható csökkenéséhez.
Európában a vadon élő beporzók tíz százaléka már most veszélyeztetett. A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy egyes országokban már kézi beporzást végeznek, ecsettel porozzák be az almafákat, ami a nagy költségek mellett hosszú távon fenntarthatatlan.
A méhek és más beporzók védelme mára nemcsak ökológiai, hanem társadalmi és gazdasági érdek is. A SIÓ már évek óta együtt dolgozik az Országos Magyar Méhészeti Egyesülettel (OMME) a méhek védelméért, szakmai edukációs kezdeményezéseken és figyelemfelhívó programokon keresztül. Ebben az együttműködésben indult el 2024-ben az országos edukációs program, amelynek keretében beporzóbarát magkeverékekhez juthat számos hazai általános iskola. A kezdeményezés 2025-ben is folytatódik: május elejétől 5000 diák kezdett saját méhlegelő telepítésébe az iskolai udvarokon, kertekben vagy akár balkonládákban. A program lebonyolítása az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) szakmai iránymutatásával történik: a szervezet tapasztalatával segíti, hogy a tanulók valóban fenntartható és hasznos élőhelyeket alakíthassanak ki.
A kampány célja túlmutat az iskolai kereteken, hiszen bárki tehet a jó ügy érdekében közvetlen környezetében. A méhek támogatásához ugyanis nincs szükség hatalmas kertekre: akár egyetlen balkonládába ültetett virág, vagy egy vízzel teli méhitató is segíthet a fennmaradásukban. Ezek az apró lépések együtt komoly hatással lehetnek a természet egyensúlyára és egyben arra is megtanítanak, hogy a változás sokszor a legkisebb cselekedetekkel kezdődik.
A méhek védelme nemcsak a mezőgazdaság jövőjéről szól, hanem arról is, hogyan kapcsolódunk a minket körülvevő világhoz és hogyan tanítjuk ezt meg a következő generációknak.
Nyitókép: Freepik
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!