Amerikában rosszul áll az ingatlanpiac zöldítése
Amerikában felmérést végzett még tavasszal a Nemzeti Ingatlanügynökök Szövetsége (National Association of REALTORS), hogy meghatározza a lakáspiac fenntarthatósági helyzetét, állapotát. A tanulmány eredményei arra utalnak, hogy az ingatlan ágazat közel sem tart ott, ahol pléldául Európában – az USA-ban csak éppen a zöld forradalom küszöbén toporog…
Lehet jelölni Amerikában, ha egy lakás vagy ház zöld, de keveseket érdekel mindez
A válaszadók négytizede jelezte, hogy az ingatlanlistázó szolgáltatásuk (MLS) most már tartalmaz zöld adatmezőket, ami azt jelzi, hogy a lakóingatlanok bemutatása nyitottabbá vált a fenntartható jellemzők ismertsége iránt – ez az öko-otthonokra irányul. Ezek a mezők amolyan útjelzőként működnek, melyek a vásárlókat környezetbarát házakhoz „vezetik”, így segítve az öko-tudatos életmód népszerűsítését.
Fenntartható gyakorlatok Amerikában – még gyerekcipőben járnak
A megkérdezettek egynegyede, akik bevallásuk szerint fenntartható jellemzőkkel rendelkező otthonokban élnek, a képzettebbek közül kerültek ki. Ez azt mutatja, hogy az ingatlanszektorban növekszik a tapasztalat az energiahatékonyabb készülékekről, a megújuló energia rendszerekről és a környezetbarát építőanyagokról is Amerikában mind a vevők, mind az inagatlanközvetítők részéről.
Az ismeretek birtokában pedig
az ingatlanügynökök segíthetnek a zöld életmód népszerűsítésében és az ügyfelek változó igényeinek kielégítésében.
Zöld tanúsítványok Amerikában – a tévhitek eloszlatása
A közkeletű félreértésekkel ellentétben a zöld tanúsítvánnyal rendelkező otthonok több, mint 40 százaléka sem több, sem kevesebb időt nem tölt a piacon. Azaz az ún. öko-barát tanúsítványok nem akadályozzák az ingatlanok piacképességét.
Az alábbi ábra azt mutatja, hogy hogyan alakul az ingatlant keresők érdeklődése a fenntarthatóság iránt az amerikai ingatlanpiacon:
Ügyfélprioritások: kényelem és tudatosság
A felmérés szerint az ügyfelek prioritásai közé tartoznak az ablakok, ajtók, burkolatok állapota, továbbá a kényelmes lakóterek, és csak ezeket követik a fenntarthatósági szempontok, melyek másodlagos volta csak lassan változik, ám a holisztikus szemlélet ezt enyhíti.
A holisztikus tervezés az ingatlanoknál egy olyan megközelítést jelent, amely az épület teljes életciklusát és annak minden aspektusát figyelembe veszi, nem csak az egyes részeire összpontosít. Ez biztosítja, hogy az épületek nem csak környezetbarátak, hanem kényelmesek és élhetőek is legyenek, miközben hosszú távon fenntarthatóak és gazdaságosak maradnak.
A jobb fenntarthatósági minősítésű otthonok egy-öt százalékkal drágábbak Amerikában
Az idézett kutatásban a válaszadók tizenhárom százaléka arról számolt be, hogy véleményük szerint a jobb fenntarthatósági minősítéssel bíró otthonok egy-öt százalékkal nagyobb értéket képviselnek, mint a hasonló otthonok.
A válaszadók jelentős többsége (az ingatlanforgalmazókat kérdezték meg) az elmúlt évben közvetlenül foglalkozott zöld jellemzőkkel rendelkező ingatlanokkal. Ez tükrözi az iparág proaktív hozzáállását a fenntarthatósághoz lakóingatlan-tranzakciók kapcsán – állapítja meg az anyag szerzője.
Az idézett NAR 2024 Sustainability Report tehát részletesen feltárja a lakóingatlan-szektor fenntarthatósági jellemzőit. A hirdetésekben szereplő zöld adatmezők integrációjától a környezetbarát tanúsítványok növekvő piaci elfogadottságáig.
Ahogy az ügyfelek fenntarthatóság iránti érdeklődése növekszik, úgy az ingatlanszakemberek mindinkább kulcsszerepet játszanak az öko-barát otthonok és az ilyen jó gyakorlatok népszerűsítésében.
Az energiahatékonyság melletti kiállás és a zöld jellemzőkkel rendelkező ingatlanokkal való aktív foglalkozás egyre gyakoribb tehát a Amerikában is, legalábbis az ottani ingatlanosokat már „megfertőzte” a zöld, fenntartható szemlélet.
Fotó: Pexels
Az anyag forrásai és további részletek (angol nyelven):
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!