Csészében az egészség: ezt a 9 gyógyteát érdemes inni télen

gyógytea

Ahogy beköszönt a hideg idő, az immunrendszerünk különösen nagy kihívásokkal szembesül. A rövidebb nappalok, a hideg, a stressz és a vitaminhiány mind gyengítheti a szervezetünket, így a vírusok és baktériumok könnyebben találhatnak utat hozzánk. A megfázás és az influenza időszakában nemcsak a megelőzés, hanem a gyors gyógyulás is kulcsfontosságú.

A gyógyteák ilyenkor valódi szövetségeseink lehetnek: tele vannak antioxidánsokkal, vitaminokkal, így segítenek az egészségünk megőrzésében vagy épp a tünetek enyhítésében.

Most bemutatunk 9 teát, amelyeket érdemes télen fogyasztani, akár a megelőzés, akár a gyors gyógyulás a cél.

Az immunerősítés mesterei: ilyen gyógyteát igyon megelőzésre

1. Csipkebogyó tea

A csipkebogyó a téli vitaminpótlás egyik legjobb forrása. Tele van C-vitaminnal, amely erősíti az immunrendszert és segít a fertőzések megelőzésében. Ráadásul még a szív egészségére és az emésztésre is jó hatással van.

Tipp: soha ne forrázza le a szárított csipkebogyót, mert a C-vitamin hő hatására lebomlik. A csipkebogyótea áztatással készül, azaz 80-90 °C-os vízben áztassa a csipkebogyót 15-20 percig.

2. Gyömbér tea

A gyömbér nemcsak az emésztést segíti, hanem kiváló gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású is. Rendszeres fogyasztása fokozza a vérkeringést, ami hozzájárul az immunsejtek gyorsabb mozgósításához a szervezetben. Adjon hozzá egy kis citromot és mézet, hogy még finomabb és hatékonyabb legyen!

Tipp: A gyömbér igazából bármelyik teát felturbózza: csak dobjon a már nem forró, de még meleg teába egy-két szelet friss gyömbért, és máris támogatta az immunrendszerét!

3. Echinacea (kasvirág) tea

Ez a gyógynövény valódi sztár az immunerősítésben. Az echinacea aktívan stimulálja az immunrendszert, csökkentve a fertőzések kialakulásának esélyét. Ha úgy érzi, kezd lerobbanni, az első jelek után azonnal igyon meg egy csészével! Ajánlott emellett az echinacea csepp is.

4. Zöld tea

Bár nem kifejezetten gyógytea, a zöld tea rendkívül gazdag antioxidánsokban, amelyek segítik a szervezet védekezését a káros szabadgyökök ellen. Emellett enyhén élénkít is, ami jól jöhet a téli fáradtság leküzdésére.

Ha már támad a megfázás: gyógyteák tünetek enyhítésére

5. Hársfatea

A hársfatea nemcsak finom, hanem kiváló természetes nyugtatószer is. Megfázás esetén csökkenti a lázat és a köhögést, miközben támogatja az izzadást, ami segíthet a szervezet méregtelenítésében. Fogyassza melegen, egy kis mézzel, hogy megnyugtassa az irritált torkot!

Tipp: A mézet soha ne tegye forró teába! A magas hőmérséklet (kb. 40 °C felett) roncsolhatja a benne található értékes enzimeket, vitaminokat és antioxidánsokat, amelyek a méz egészségügyi előnyeit adják. Várja meg, míg ihatóra hűl a tea, ekkor tegye bele a mézet!

6. Kamilla tea

Klasszikus „orvosság”, amit nagyanyáink is alkalmaztak, szinte mindenre: a hasfájás enyhítése vagy a sebnyugtatás mellett kiváló torokfájás vagy eldugult orr esetén. Hatása nyugtató és enyhe fájdalomcsillapító.

Tipp: Tanácsos kamillával inhalálni is, ilyenkor sót is tehetünk a vízbe, a sós-kamillás pára remekül tisztítja és nyugtatja a légutakat.

7. Bodza tea

A bodza a népi gyógyászat egyik kedvence a megfázás elleni harcban. Segít enyhíteni a lázat, a köhögést és erősíti a szervezet regenerálódását. A bodza gyümölcséből készült tea egyúttal rendkívül finom is!

8. Borsmenta tea

A borsmenta frissítő és mentolos íze azonnal tisztítja a légutakat, miközben enyhíti a fejfájást és az orrdugulást. Különösen jól kombinálható citrommal és gyömbérrel a hatás fokozásáért.

9. Kurkuma tea

A kurkuma tea az indiai ájurvédikus gyógyászat egyik alappillére. Gyulladáscsökkentő, immunerősítő és méregtelenítő hatásai miatt alkalmas például torokfájás, megfázás kezelésére. Fő hatóanyaga a kurkumin erős antioxidáns és immunerősítő tulajdonságokkal is rendelkezik, voltaképpen az immunerősítő teákhoz is írhatnánk, de azért írtuk mégis ide, mert a torokgyulladásra, még a mandulagyulladásra is remek!

Elkészítéséhez 1 teáskanál őrölt kurkumát öntsön le forró vízzel, majd alacsony lángon főzze pár percig. Kis hűlés után ízesítse mézzel, gyömbérrel vagy akár fahéjjal.

Tipp: A kurkumával gargalizálni is tanácsos. Az elkészített, kihűlt teával öblítse a torkát!

A gyógytea füveket keverhetjük is. Fotó: Pexels
A gyógytea füveket keverhetjük is, ízlés szerint. Fotó: Pexels

Hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet a gyógyteákból?

A gyógyteák hatékonysága nagyban múlik az elkészítésük módján. Mindig kövesse a csomagoláson található utasításokat, vagy ha friss gyógynövényt használ, ügyeljen arra, hogy megfelelő áztatási időt és hőmérsékletet válasszon. Például a gyömbért akár 10 percig is lehet főzni, de – ahogy fent is említettük – a csipkebogyót jobb 80-90 °C-os vízben áztatni.

A téli időszakban a gyógyteák valódi szuperfegyverek lehetnek az egészségünk védelmében. Igazából mindig találni egy olyan természetes opciót, amely hatékony és a legtöbbször nagyon jól is esik. Az említett teák kombinálhatók is, így az ízekkel is kísérletezhet.

Nyitókép: Freepik

*

Ön melyik gyógyteát fogja először elkészíteni? Írja meg Facebook oldalunkra!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó