Itt az idő! Még belevághat a 10 napos rapid böjtbe

10 napos rapid böjt
A húsvét előtti nagyböjt nemcsak a keresztény hagyományok miatt, hanem pusztán élettanilag is nagyon fontos. A tavaszi tisztítókúrával esélyt adunk a testi-lelki megújulásra. Ha holnap elkezdi, nagyszombatra éppen végére érhet a 10 napos rapid böjtnek.

A böjtölés gyakorlata évezredek óta létezik, mint a testi és szellemi megtisztulás eszköze. A modern korban a tudomány is megerősítette, hogy a rövid távú böjt segíthet javítani az anyagcserét, csökkenti a gyulladást, és elősegíti a hosszú távú egészségmegőrzést.

A legújabb kutatások szerint a rapid böjt – ha helyesen végezzük – segíthet a súlycsökkentésben, javíthatja a vérnyomást, és növelheti az agy teljesítményét. Azonban a böjt nem mindenkinek és nem minden esetben jó, ezért fontos lehet az előzetes orvosi konzultáció!

Mire figyeljünk a rapid böjt alatt?

A 10 napos rapid böjt alatt a fókusz a méregtelenítésen és az emésztőrendszer pihentetésén van. Ez nem jelenti azt, hogy teljes mértékben mellőznünk kell az étkezést, hanem hogy jelentősen csökkentjük a kalória bevitelt, miközben támogatjuk a testünk tápanyagigényeit. Az alappillérek:

  • Kalóriabevitel: Naponta 500-800 kalória közötti bevitel ajánlott, de ez függ a testmérettől, az aktivitási szinttől és az egészségügyi állapottól. Fontos, hogy ezek az kalóriák tápanyagban gazdag forrásokból származzanak.
  • Étkezések száma: Naponta 2-3 kisebb étkezésre oszthatjuk a kalóriabevitelt, hogy segítsük az anyagcserét és csökkentsük az éhségérzetet.
  • Sok folyadék: Ilyenkor tényleg minimum a napi 2-3 liter tiszta víz bevitele, arányosan elosztva a nap folyamán. A leveseket, teákat ebbe ne számoljuk bele!
  • Pihenés: A testünket minden szempontból tegyük takarékra! Ne tervezzünk nagyobb fizikai aktivitást, pihenjünk sokat és legyünk a friss levegőn!

Mit együnk a rapid böjt alatt?

Minél kevesebb szilárd táplálékot fogyasszunk, mert a folyékony ételek megemésztése kevesebb energiát igényel és kíméletesebb az emésztőrendszerhez. Minden nap tartalmazza az étrendünk az alábbiakat:

Zöldséglevek

A friss zöldséglevek fontos szerepet játszanak az egészség megőrzésében, hiszen erősítik az immunrendszert, ráadásul segítenek tehermentesíteni a szervezetet azáltal, hogy serkentik az anyagcserét. Különösen ajánlottak a zöld levek (uborka, spenót, avokádó, saláta, stb.), amelyek gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban.

Zöld smoothie-k

A zöldségekből és kevés gyümölcsből készült smoothie-k rostokban gazdagok és segítenek az emésztésben.

Tipp: Méregtelenítő zöld smoothie a rapid böjt sikeréhez.

Zöld smoothie rapid böjt
A méregtelenítő zöld smoothie a rapid böjt titkos fegyvere. – fotó: Freepik

Hozzávalók:

  • 1 csésze friss spenótlevél
  • 1 csésze kókuszvíz (vagy tiszta víz)
  • 1 érett banán
  • 1/2 csésze ananász (fagyasztott vagy friss)
  • 1/2 zöld alma
  • 1/4 avokádó
  • 1 evőkanál friss citromlé
  • 1 teáskanál friss reszelt gyömbér
  • Néhány levél friss menta

Mosás, hámozás után minden hozzávaló mehet a turmixgépbe. A friss italt minél előbb fogyasszuk el!

Levesek

Világos, alacsony kalóriatartalmú zöldségleveseket érdemes fogyasztani a rapid böjt alatt, lehetőleg hús nélkül, amelyek segítenek hidratálni és táplálni a testet.

Herbateák

Válasszunk koffeinmentes gyógynövényteákat, amelyek segítenek a hidratálásban és támogatják a méregtelenítési folyamatot. Remek méregtelenítő például a gyömbér, a citromfű, a zöld tea, a menta vagy a csalán. Ezeket akár keverni is lehet, de ízesítést lehetőleg ne használjunk!

A témában érdemes elolvasni a Green.hu alábbi, korábbi írását is:

https://green.hu/cikkek/bojtoleshez-husvet-elott-tanacsok/

Vagy egy tudományos hátterű írást a témában:

https://u-szeged.hu/sztehirek/2023-marcius/bojt-tippek-husvet-dietetikus-szte-fogyas-

Szabályok a 10 napos rapid böjt alatt

  • Vízbevitel: Fontos, hogy a böjt alatt elegendő folyadékot igyunk, sőt, még többet, mint szoktunk. Ez naponta legalább 2-3 liter vizet jelent, de ez növelhető.
  • Tápanyagok: Ügyeljünk arra, hogy a bevitt ételek tápanyagokban gazdagok legyenek, különösen vitaminokban és ásványi anyagokban.
  • Tiszta alapanyagok: Lehetőleg ne a szupermarketben vásároljuk meg a zöldséget, gyümölcsöt, hanem bio-piacon vagy őstermelőtől, hogy természetes és „tiszta” legyen.
  • Testi reakciók: Figyelje a test jelzéseit! Ha erős fáradtságot, nem múló szédülést vagy egyéb negatív tüneteket észlelünk, fontolóra kell venni a böjt módosítását vagy befejezését.
  • Lassú visszatérés: A böjt után fokozatosan kell visszatérni a normál étrendhez, hogy ne terheljük meg hirtelen az emésztőrendszert.
  • Lelki megtisztulás: Ne úgy böjtöljünk, hogy csak azt várjuk, minél előbb legyen vége! Adjuk át magunkat a megtisztulásnak, szervezzünk csendes, magunkra figyelő programokat, olvassunk, meditáljunk! Ennek része lehet a könnyű testmozgás, elsősorban a jóga vagy a séta. És fontos az is, hogy eleget aludjunk.

Kiemelt kép: Freepik

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó