Íme a világ legfenntarthatóbb vállalatai – a Time magazin idei listája
A világ legfenntarthatóbb vállalatai kapcsán a neves Time magazin és az ismert adatportál, a Statista.com készített pár hete toplistát. Nézzük az eredményeket: vajon melyek a világ legfenntarthatóbb vállalatai?
Az egy dolog, ha egy vállalat csak szóban kötelezi el magát a környezetvédelem mellett (láttuk ezt számtalanszor a greenwashing, avagy a zöldmosás trendjei kapcsán – a szerk.).
Ámde teljesen más, ha egy-egy óriásvállalat vezetői nyilvánosan vállalható, követhető kötelezettségvállalásokat tesznek a bolygó érdekében – sőt, azokat be is tartják.
A TIME magazin és a Statista adatelemző cég a világon először alkottak egy szigorú módszertant, amellyel mérhetővé tették a fenntarthatósági mutatókat, így a világ legfenntarthatóbb vállalatai listáját alkották meg, 2024-ben tehát először.
Melyek a világ legfenntarthatóbb vállalatai listájának fő összetevői?
A lista élén szereplő vállalatok jó pontszámainak magyarázata, hogy azok – többek közt – csatlakoztak a legelismertebb klímavédelmi programokhoz, mint például a Science Based Targets initiative (SBTi) 1,5°C-os célkitűzéséhez. Továbbá magas pontszámokat értek el a CDP (korábban Carbon Disclosure Project) mérései során. (A CDP egy nemzetközi non-profit szervezet, amely segít a vállalatoknak, városoknak, államoknak, régióknak és hatóságoknak felfedni környezeti hatásaikat.)
Ezek a követelmények világ legfenntarthatóbb vállalatai kapcsán!
A TIME és a Statista szigorú követelményeket támasztottak a vállalatokkal szemben az 1-es és 2-es típusú kibocsátások, valamint az energiafelhasználás tekintetében, figyelembe véve a vállalat méretét, a 2021-es és 2022-es kibocsátáscsökkentéseket (ezek a legutóbbi teljesen jelentett évek), és a megújuló energia arányát a vállalat működésében. (Az 1-es típusú kibocsátások közvetlenül a vállalat tevékenysége által keletkeznek, míg a 2-es típusú kibocsátások akkor jönnek létre, amikor a vállalat energiát vásárol.) Ám talán a legfontosabb, hogy sok vezető vállalat végre valahára beépítette a fenntarthatóságot az üzleti modelljébe.
Például a Schneider Electric, amely francia székhelyű multi a lista éléről. A vállalat szoftvereket és szolgáltatásokat nyújt az energiamenedzsment területén. Nemcsak ambiciózus célokat tűzött ki saját kibocsátásának csökkentésére – jelesül, hogy 2025-re karbonsemleges lesz -, hanem ügyfeleit is segíti a kibocsátások csökkentésében és az energiahatékonyság növelésében a Sustainability Business nevű kezdeményezése révén.
Mi több: a francia multinak saját fenntarthatósági programja is van a teljesítmény nyomon követésére, főként azért, hogy az ellátási láncában is csökkentsék a kibocsátást. A Schneider Electric munkáját igazolja, hogy immár 12 éve folyamatosan „A” osztályú klímaértékelést kap a CDP-től.
„Úgy pozicionáltuk a vállalatot, hogy egy klímaváltozásra valóban pozitívan ható cég legyen”
– fejtette ki Peter W. Herweck vezérigazgató egy nemrégiben tartott nyilvános beszámoló során.
A világ legfenntarthatóbb vállalatai közt gyártók is vannak, ez nagy szó!
Bár sok magasan rangsorolt vállalat olyan iparágakban tevékenykedik, amelyek nem gyártanak sok fizikai terméket, mint például a banki, technológiai és tanácsadói ágazatok,
vannak olyan vállalatok is, amelyek bebizonyították, hogy a fenntarthatóság akkor is lehetséges, ha termékeket gyártanak.
Az amerikai biotechnológiai cég, az Illumina, amely az ötödik helyen áll a listán, nemrégiben mutatta be a legerősebb génszekvenálóját, miközben az előző modellhez képest 90%-kal csökkentette a csomagolási hulladékot.
Vagy ott van az olasz luxus divatház, a Moncler, a lista harmadik helyén végzett azzal, hogy újrahasznosított anyagokat használt, 2023-ban nylon hulladékainak több mint 80%-át újrahasznosította, és 100%-ban megújuló energiát használt közvetlenül irányított irodáiban, üzleteiben, gyáraiban és logisztikai központjaiban. „Bár büszkék vagyunk erre az eredményre, tisztában vagyunk vele, hogy még sok tennivalónk van,” mondta Remo Ruffini, a Moncler S.p.A elnök-vezérigazgatója, amikor a vállalatot 2023-ban felvették a Dow Jones Fenntarthatósági Indexbe.
Bár lenyűgöző, hogy a Schneider a TIME listáján 100-ból 88,86 pontot ért el, ez is mutatja, hogy még a legelkötelezettebb vállalatoknak is van hová fejlődniük a valódi fenntarthatóság eléréséhez. Az alábbiakban megmutatjuk a top 14 céget, de a forrás linken megvan a világ legfenntarthatóbb vállalatai összes adata, mind az 500 cég, egy teljes, kereshető listán – a képre kattintva elérhető!
Az anyag eredeti forrása és további részletek (angol nyelven):
https://time.com/collection/worlds-most-sustainable-companies-2024/
Fotó (illusztráció) – Unsplash
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!