Megmentve az emberiség? Itt az önmegsemmisítő műanyag
A műanyagok mindenhol jelen vannak az életünkben, gondoljunk csak az óceánokon úszó szemétszigetekre, vagy akár a mikroműanyagokra, amiket az emberi szervezetben is megtalálhatunk.
A kutatók régóta próbálnak megoldást találni a műanyagkrízisre, a Kínai Tudományos Akadémia technológiai intézete pedig most előállt egy érdekes megoldással: egy olyan műanyagot terveztek, amely biológiai úton képes lebomlani – ismerteti a ScienceAlert.
Egy olyan „élő” műanyagot hoztak létre a kutatók, ami önmegsemmisít, amikor az anyag elkezd erodálódni.
Az „élő műanyag” baktériumspórákat tartalmaz, ezáltal pedig rendkívül ellenálló a környezeti viszonyoknak. A spórák egészen addig inaktívak, amíg nincs számukra tápanyag, és egy kemény külső bevonat védi őket különböző hatásoktól.
A kutatók szerint így akár évszázadokig is képesek inaktív állapotban maradni, és csak akkor élednek fel, amikor a környezeti feltételek megfelelőek.
Amikor a műanyag felülete erodálódik, a felszabadult spórák elkezdenek csírázni és végül teljesen lebontják a PCL molekulákat. Ehhez mindössze 6-7 nap szükséges.
Maga az élő műanyag pontosan úgy funkcionál, mint bármelyik hagyományos műanyag, így felhasználása széles körben lehetséges.
Bár a tanulmány egyelőre csak egy koncepció igazolása, izgalmas megoldást kínál a műanyagszennyezés egyre növekvő problémájára. Az elmúlt két évtizedben ugyanis a műanyaggyártás megduplázódott, miközben egyre világosabbá válik, mekkora problémát jelentenek a műanyag termékek a környezetre.
Olvassa el cikkünket a csomagolóanyag újrahasznosításról is!
Forrás: ScienceAlert
Nyitókép: Pixabay