Szemétszedés az űrben: itt a NASA űrszemét elleni terve
A NASA bejelentette az új űrszemét elleni stratégiáját. Szükség van a Föld körüli, egyre zsúfoltabb és veszélyesebb űrkörnyezettel történő foglalkozásra. Az új űr fenntarthatósági stratégia kezdetben a probléma mélységének elemzésére helyezi a hangsúlyt, sajnos egyelőre nem a megoldást szolgáló technológiákra.
A NASA 2024. április 9-én tette közzé az integrált űr fenntarthatósági stratégiájának első etapját, amely hat célt határoz meg az űrügynökség számára. Természetesen együttműködve a többi űrközösséggel elsősorban azért, hogy jobban megértsék a Föld körüli pályán lévő űrtörmelékekből származó növekvő kockázatokat és persze e kockázatok mérséklésének lehetséges módjait.
A NASA komplexen kezeli az űrszemét kihívást
A stratégia, amelyről a NASA helyettes igazgatója, Pam Melroy beszélt a 39. Űrszimpóziumon, arra irányul, hogy kezelje a téma komplexitását. „Nagyon bizonytalan voltam azzal kapcsolatban, hogy mely lépéseknek lesz a legnagyobb hatása” – mondta, arra hivatkozva, hogy a korábbi elemzések túl egyszerűsítőek voltak. „Olyan helyzetben vagyunk, ahol a józan ész és az intuíció már nem lesz elegendő.”
Az új stratégia első célja, jobban megérteni a kérdés komplexitását. „Szükségünk van egy széles körben elfogadott keretrendszer összeállítására az űr fenntarthatóságának értékelésére” – mondta. „Hazai és nemzetközi érdekelt felekkel való együttműködés révén célunk egy közös keretrendszer és közös perspektíva kialakítása.”
„A keretrendszer alapvető ahhoz, hogy sikerrel járjunk a stratégiával” – mondta Charity Weeden, a NASA Technológia, Politika és Stratégia Hivatalának társigazgatója egy tájékoztatón a beszéd után. Ez gazdasági és technológiai szempontokat is integrál a fenntarthatóság terén.
„Bonyolultnak fog tűnni, mert ez egy valóban összetett probléma”
– tette hozzá Weeden.
Ez a keretrendszer, Melroy érvelése szerint, lehetővé teszi az ügynökség és mások számára, hogy jobban megértsék a „több gomb egyszerre való elfordításának” hatásait annak érdekében, hogy megállapítsák, mely bizonytalanságok a legkritikusabbak. A stratégia második célja az űrbiztonságot befolyásoló legkritikusabb bizonytalan tényezők azonosítása.
„Áttörő javulásokat szeretnénk elérni az űrkörnyezet érzékelésében és előrejelzésében, új műveleti megközelítések felfedezésében és költséghatékony módszerek azonosításában a törmelék keletkezésének korlátozására” – mondta, valamint a meglévő törmelékekből származó kockázatok kezelésére.
Csak ezután – mondta – lenne készen az űrügynökség befektetni az űr fenntarthatóságát szolgáló technológiákba. „Ez az a rész, amelyre mindenki először ugrik. Mi azt gondoljuk, hogy ez a harmadik lépés.”
Melroy a Spacenes.com portál tudósítása alapján, az említett rendezvényen elmondta, hogy az űrhivatal csak ezután fejleszti ki azt a technológiai portfóliót (azaz a tényleges űreszközöket) a problémák és a kritikus bizonytalanságok kezelésére. Ezek a technológiák magukban foglalják a pályán lévő törmelék kezelését, a fokozott űrhelyzet-tudatosságot, az űrbéli forgalom koordinációját és a környezeti károk felmérését.
A cél részeként az űrhivatal terveket fog kidolgozni, hogy ezeket a technológiákat más felhasználóknak is átadja. „Célunk, hogy az egész űrközösségnek hasznot hozzunk, nem csak a NASA-nak” – emelte ki Melroy.
A NASA más célokat is ide kapcsol
Két másik cél a politikával és a koordinációval foglalkozik. Dolgoznak a belső politika frissítésén a törmelék mérséklésére és az aktív törmelékeltávolítás támogatására. Utóbbi, mondta Melroy, korlátokat szabott az aktív törmelékeltávolítási technológiák számára, amelyeket az ügynökség most lazítani szeretne. „Kicsit ki kell tágítanunk a határokat” – mondta a tájékoztatón.
A politika azt is előírja, hogy az űrügynökség koordináljon más szövetségi kormányzati ügynökségekkel, valamint kereskedelmi és nemzetközi űrfelhasználókkal. Egy példa a Űrkereskedelem Hivatalával folytatott munka a TraCSS, az űrforgalom koordinációs rendszerén.
„Büszkék vagyunk arra, hogy együttműködünk az Űrkereskedelem Hivatalával” – mondta Melroy a tájékoztatón, hivatkozva a TraCSS kutatási és fejlesztési aspektusain való együttműködésre. „Azt remélem, hogy ha ezzel a stratégiával jövünk ki, az elősegíti a technológiai beruházásaikat is.”
A hatodik és utolsó cél a hivatal belső szervezetére vonatkozik az ügyben. Az ügynökség tervezi egy űr fenntarthatósági igazgató felvételét a következő hónapokban, hogy vezesse a stratégia végrehajtását.
Melroy a tájékoztatón elmondta, hogy a stratégia finanszírozásáról, különösen a technológiákba történő beruházásokról korai lenne beszélni, az ügynökség a keretrendszer céljára összpontosít a közeljövőben. „Először döntsük el, mit csinálunk, és milyen hatással lesz” – mondta.
Hozzátette, hogy az ügynökség belső tervezése már folyamatban van a 2026-os pénzügyi év költségvetési javaslatához, amelyet jövő év elején hoznak nyilvánosságra, így az űr fenntarthatósági technológiafejlesztési projektekre szánt finanszírozásnak várhatóan a 2027-es pénzügyi év javaslatáig kell várnia.
Melroy előadásában hangsúlyozta, hogy a munkájuk az űrfenntarthatóság terén a tudományra és technológiára összpontosít, semmilyen szabályozói vagy efféle közreműködési szerepet nem kíván vállalni.
„Vannak, akik akként szeretnék látni a NASA-t, mint az űr parti őrségét” – mondta. „Nekünk azonban, mint tudományos és technológiai szervezet, fejlesztenünk kell ezeket a képességeket, majd átadnunk azokat a tényleges felhasználóknak.” – fejtette ki.
A NASA is érzi, hogy a probléma sürgető
Melroy azonban jelezte a probléma sürgősségét: beszédében kiemelte, hogy a TIMED nevű űrszondájuk és egy működésképtelen orosz műhold, a Cosmos 2221 idén február 28-i „közeli találkozását”. Egyik műhold sem tudott volna kitérni egy potenciális ütközés elől. Melroy szerint a későbbi elemzések azt mutatták, hogy a két űreszköz kevesebb, mint 10 méterre (!) haladt el egymás mellett, éppen csak elkerülve egy katasztrofális ütközést.
„Személy szerint – és a csapatban mindannyiunk számára – nagyon megdöbbentő esemény volt” – mondta. A TIMED űrszonda igazán megijesztett minket – tette hozzá.
Az eredeti hír forrása:
https://spacenews.com/nasa-rolls-out-new-space-sustainability-strategy/
Fotók: Unsplash
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!