Tavasz az ablakban: 6 alapszabály a gyönyörű balkonládáért

balkonláda
Hamarosan itt a tavasz, és ilyenkor akarva-akaratlan érezzük a megújulást, a természethez való közelséget és vágyunk a növények, virágok után.

Ha nincs kertünk, ezt akkor sem kell nélkülözni, hiszen a közelünkbe hozhatjuk a természetet egy jól kialakított balkonládával az ablakban vagy a teraszon.

A jó balkonládának azonban vannak trükkjei, melyek segítenek abban, hogy ne csak pár héten át, hanem az egész szezonban örömünket leljük a virágokban. Nézzük, melyek ezek.

1. Válassza ki a megfelelő balkonládát

Az első és legfontosabb lépés a balkonláda kiválasztása. A rosszul megválasztott edény nemcsak esztétikailag lehet problémás, hanem komoly gondokat is okozhat a növények fejlődésében.

A legfontosabb, hogy erős anyagból készüljenek, hiszen ki lesznek téve napsütésnek és viharnak is.

Az égetett agyagedények igazán nagyon mutatósak, azonban sajnos könnyen eltörhetnek, és a színüket sem képesek sokáig megőrizni, a napsütés miatt. A legnépszerűbbek a különböző műanyag balkonládák, talán ezek a legtartósabbak, és sajnos itt igaz az „olcsó húsnak híg a leve” mondás, azaz érdemes a drágább, minőségibb anyagból készült ládát választani.

2. A méret a lényeg

Ha túlságosan kicsi méretű balkonládát választunk, abban nem jut kellő hely a növények gyökereinek, és ezért hamarabb megéghetnek a nagy meleg hatására.

Ha virágos növényeket ültetünk, egy 20-25 cm mély láda elegendő lehet.

Fűszernövényekhez vagy kisebb zöldségekhez (pl. paradicsom, paprika) legalább 30 cm mély láda ajánlott. Minél nagyobb a balkonláda, annál jobban tartja a nedvességet, ezért nyáron kevesebb locsolást igényel.

Mindig ellenőrizd, hogy a balkonládának legyenek vízelvezető nyílásai! Ha nincs, könnyen túlöntözhetjük a növényeket, ami gyökérrothadáshoz vezethet.

3. Jól válasszunk növényeket

Sokan esnek abba a hibába, hogy egyszerűen megveszik a legszebb virágokat a kertészetben, és elültetik őket anélkül, hogy figyelembe vennék az erkély adottságait. Pedig ez a legfontosabb.

Ha állandó napsütés éri az balkonládát, akkor válasszunk muskátlit, levendulát, petúniát, fűszerek közül rozmaringot.

Napon lévő balkonládába jó választás a muskátli. Fotó: Pixabay
Napon lévő balkonládába jó választás a muskátli. Fotó: Pixabay

Félárnyékos erkélyre jöhet a nebáncsvirág, a fukszia, a begónia, ha pedig árnyékban lesz a balkonláda, akkor hortenziát, narancsvirágot, páfrányokat válasszunk.

A tavasz elején olyan növényeket érdemes a balkonládába ültetni, amelyeknek nem árt a fagy. Ilyen az árvácska, a százszorszép vagy a nefelejcs. Később kerülhetnek beültetésre azok a növények, amelyek érzékenyek a fagyra.

4. Helyes elültetés és a virágföld

A balkonláda beültetésekor fontos, hogy a növényeknek elegendő helyük legyen a gyökérzetük fejlődéséhez és a megfelelő levegőáramláshoz. Általános szabály, hogy a kisebb virágok (pl. árvácskák, petúniák) között legalább 10-15 cm, míg a nagyobb vagy bokros növekedésű növények (pl. muskátlik, levendula) között 20-25 cm távolságot kell hagyni.

Ha túl sűrűn ülteted a növényeket, azok versenyezni fognak a tápanyagokért és a vízért, ami gyengébb fejlődéshez vagy betegségekhez vezethet.

Az ültetés során érdemes jó vízáteresztő, laza szerkezetű virágföldet használni, amely segíti a gyökerek egészséges növekedését. A palánták kiültetésénél ne nyomja túl szorosan a földet, hogy a gyökerek könnyebben átszövődjenek. Végül az ültetés után alaposan öntözze be a növényeket, hogy a gyökérzet jól meg tudjon kapaszkodni az új közegben.

Tipp: Érdemes a ládába agyaggranulátumot helyezni, hogy elszívja a túlságosan sok nedvességet, de az is fontos, hogy a láda alján lyukak legyenek, ahol ki tud folyni a felesleges öntöző- vagy esővíz.

Tavasszal, az ültetés után egy hónapig nem kell pótolni a tápoldatot, hiszen jó minőségű földbe kerültek a növények gyökerei. Ezután viszont már

szükség lesz a rendszeres tápanyag pótlásra, akár folyékony, akár szilárd formában.

Akár egy tabletta tápkorongot is tehetünk a földbe, amely jó pár hónapig ellátja a növényeket a szükséges tápanyaggal.

A szép balkonláda egyik titka a helyes ültetés. Fotó: Freepik
A szép balkonláda egyik titka a helyes ültetés. Fotó: Freepik

5. Öntözés megfelelő időben és mennyiségben

A balkonládában lévő növények gyorsabban kiszáradhatnak, mint a szabadföldben élők, ezért kiemelten fontos a megfelelő időzítés és vízmennyiség.

A legjobb, ha reggel vagy késő délután öntözünk, mert ilyenkor a víz lassabban párolog el, és a növények hatékonyabban tudják hasznosítani.

A forró déli órákban az öntözés kerülendő, mert a hirtelen hőmérsékletváltozás károsíthatja a gyökereket és a leveleket.

Az öntözés gyakorisága függ az időjárástól és a növények igényeitől, de általánosan nyáron naponta egyszer, hűvösebb időben pedig 2-3 naponta érdemes locsolni. Fontos, hogy ne csak a föld felszíne legyen nedves, hanem a víz elérje a gyökereket is. A túlzott locsolás elkerülése érdekében mindig ellenőrizze a földet: ha a felső 2-3 cm még nedves, várjon az újabb öntözéssel. Használhat öntözőgömböket, víztárolós balkonládákat vagy csepegtető rendszereket, hogy egyenletes vízellátást biztosítson.

6. Visszavágás és elvirágzott részek eltávolítása

A balkonládás növények rendszeres visszavágása és az elnyílt virágok eltávolítása kulcsfontosságú a hosszan tartó, dús virágzás érdekében. Az elhervadt virágok leszedésével (más néven holtfej eltávolítással) megakadályozhatjuk, hogy a növény energiáját a magok érlelésére fordítsa, így helyette új virágokat hoz. Különösen igaz ez a petúniára, muskátlira és begóniára, amelyek így folyamatosan virágoznak egész szezonban.

A hosszabb szárú vagy elburjánzott növényeknél visszacsípéssel ösztönözheted a bokrosabb növekedést.

Például a levendula és a rozmaring metszése egyenesen kötelező, különben a szárak felkopaszodnak.

A szezon végén egy nagyobb metszéssel megfiatalíthatjuk az évelő növényeket, így a következő évben is erőteljesen növekedhetnek.

Nyitókép: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó