Véglegesen leállították az utolsó brit szénerőművet
Történelmi jelentőségű pillanat következett be hétfőn: bezárták a közép-angliai Ratcliffe-on-Soar település közelében lévő kétezer megawattos szénerőművet, ami az utolsó, még működő üzem volt Angliában.
Ez azt jelenti, hogy Nagy-Britanniában csaknem másfél évszázada először nem termelnek áramot szénnel működő erőműben.
A világ első áramtermelő szénerőművét éppen Nagy-Britanniában építették. A Holborn Viaduct nevű erőművet London belvárosában helyezte üzembe 1882-ben a világhírű amerikai feltaláló, Thomas Edison vállalata, az Edison Electric Light Company.
Az utolsó szénerőmű hétfői bezárásával 142 év után szűnt meg Nagy-Britanniában a szén használata kereskedelmi áramtermelésre. A most leállított létesítményben – amely 1967 óta üzemelt – működésének csúcsán háromezren dolgoztak, a hétfői utolsó munkanapon azonban az erőműnek már csak 170 alkalmazottja volt.
Az 1980-as években a Nagy-Britanniában előállított áram 80 százalékát szénerőművek termelték. Ez az arány 2012-ben már csak 39 százalék volt, a ratcliffe-i erőmű hétfői bezárásával pedig – a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-térségen belül először – nullára csökkent.
A szénerőművekből nyert energiát javarészt megújuló energiaforrásokkal pótolják: a brit kormány adatai szerint a 2010-ben mért 7 százalékról 2024 első felére 50 százalék fölé emelkedett a megújuló energia aránya.
Az utolsó mélyművelésű nagy-britanniai szénbányát – amely az észak-angliai Kellingley bányaipari komplexum része volt – már 2015-ben bezárták. Kellingley egy időben Európa legnagyobb mélyművelésű szénbányája volt, ahol a termelés csúcspontján kétezer bányász óránként átlagosan 900 tonna szenet küldött a felszínre.
Az ágazat leépülése már évtizedekkel ezelőtt megkezdődött, és ez ellen 1984-ben, Margaret Thatcher konzervatív párti kormányának idején hatalmas, egy évig tartó sztrájkkal tiltakoztak a bányászszakszervezetek. Ez volt az utolsó ilyen méretű ipari tiltakozó megmozdulás Nagy-Britanniában.
A szénerőművek bezárása globális cél, a G7 országok megegyeztek, hogy 2035-ig fokozatosan megszüntetik az erősen környezetszennyező, modern szén-dioxid szűrő technológiával nem rendelkező, igen környezetszennyező széntüzelésű erőműveket.
Erről korábbi cikkünkben olvashat bővebben.
Legutóbb Németországban zárt be egyszerre 15 szénerőmű, ezek végleges kivonását a német kormány 2030-ra irányozta elő.
Forrás: Infostart
Nyitókép: Pixabay
*
Írja meg Facebook oldalunkra, Ön mit gondol erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!