Ami szép, legyen másnap is szép: 8 lépés a környezettudatos szépségápolásért
A szépségápolás világa színes és változatos, az elképzelhetetlenül sok féle terméknek mégis csak a töredéke az, ami fenntarthatónak nevezhető. Igaz, vannak ebben is előre lépések, az iparág felismerte ezt a szükségszerűséget. De a legfontosabb döntés a miénk: mit választunk?
Mitől lehet környezettudatos a szépségápolás?
Ha szeretnénk áttérni a környezettudatos szépségápolásra, akkor elsősorban azokat a problémákat kell minimalizálni, amelyek a kozmetikai termékek gyártása és felhasználása során jelentkeznek. A legtöbb kozmetikum eredendően kémiai, vegyi anyagokat tartalmaz, azok által fejt ki hatást a bőrben. Igen ám, de ezek a kemikáliák nem csak a bőrre vannak hatással, hanem (óhatatlanul is) a környezetbe kerülve komoly károkat okoznak.
Ilyenek például a parabének (methyl-, ethyl-, propyl-, isopropyl-, butyl- és isobutyl-paraben), melyeket tartósítószerként széles körben használnak kozmetikumokban és szépségápolási termékekben. Hormonrendszert befolyásoló tulajdonságaik miatt veszélyesek, amikor a vízi ökoszisztémákba kerülnek.
Egy másik nagy csoport a ftalátok (pl. dibutyl ftalát, diethyl ftalát), ezeket lágyítószerként használják kozmetikumokban, és szintén a vízi élővilágra jelentik a legnagyobb veszélyt, mert fejlődési problémákat okozhatnak. És ott vannak még a mikroműanyagok, melyeket radírozó, tisztító termékekben szoktak használni. Talán mondanunk sem kell, ezek mennyire szennyezőek, tele van velük a sajtó.
És akkor még nem beszéltünk a sziloxánok, UV-szűrők és a triclosan környezetkárosító hatásairól.
A környezettudatos szépségápolás eszméje arra ösztönöz, hogy termékeinket mindennek megfelelően, tudatosan válasszuk meg, figyelembe véve azok összetételét, sőt azon túl a csomagolását és a gyártás során felhasznált erőforrásokat is.
A szektor innovátorai már dolgoznak azon, hogy biológiailag lebomló csomagolóanyagokat, újrahasznosított tartalmakat és vegyszermentes formulákat vezessenek be. Ezek a lépések nemcsak, hogy csökkentik az ipar ökológiai lábnyomát, de a felhasználók számára is egy tisztább, egészségesebb alternatívát kínálnak.
8 tipp, amit mi is megtehetünk a környezettudatos szépségápolásért
- Nézzük meg a termék csomagolását! Válasszunk újrahasznosított vagy biológiailag lebomló csomagolású termékeket, mert ez csökkenti a hulladéktermelést. Sőt, a méret is számít. Ne sok kis kiszerelésű terméket vásároljunk, hanem egy nagyobbat. Bár még ritka, de találhatunk újratölthető termékeket is.
- Keressük a természetes összetevőket! Szinte nincs olyan kemikália, ami ne lenne helyettesíthető a természetben fellelhető növénnyel, anyaggal, összetevővel. Ezeket a szépségipar is felismerte, és egyre több a kézműves, organikus vagy vegán kozmetikai termék. Ezek nem csak bőrbarátak, de a csomagolásuk is gyakran újrahasznosított vagy biológiailag lebomló. Itthon bevizsgált biokozmetikumok például a PopPom vagy a Manna termékei, illetve a DM sajátmárkás Alverde termékcsaládja, de ide sorolhatók a luxuskategóriát képviselő Adrienne Feller kozmetikumok is.
- DIY – készítsd magad! Nemcsak organikusabb, de olcsóbb is, ha a különféle összetevőket mi magunk keverjük ki otthon. Csak néhány példa: bőrradírozáshoz remek a cukor, olívaolajjal összekeverve, a mézes joghurtos pakolás rendkívül jól hidratál, az avokádós pakolás pedig csodát tesz a hajjal. Az interneten rengeteg recept található, érdemes kipróbálni!
- Felejtsük el a vattakorongot! A szépségiparon belül a környezet egyik legnagyobb ellensége a vattakorong, mert sok szemét keletkezik belőle, ráadásul szintetikus, így ne álljunk addig fél lábon, amíg lebomlik… Használjunk mosható sminklemosó korongot, amit akár magunk is elkészíthetünk kidobásra ítélt ruhákból, textíliákból.
- Részesítsük előnyben a helyi és organikus terméket! Támogassuk a helyi gazdaságot, egyúttal csökkentsük az ökológiai lábnyomot! Ha van a környezetünkben olyan vállalkozó, aki kézműves termékeket kínál, válasszuk azt ahelyett, ami akár egy másik kontinensről érkezik.
- Gondoljon az állatokra is! Bár Európában már tilos, a világon máshol még mindig gyakori, hogy állatokon próbálják ki a kozmetikumok összetevőit. Nyulakat, egereket, patkányokat, tengerimalacokat használnak erre legtöbbször, nem túl barátságos körülmények között. Keressük a „cruelty free”, „cruelty free & vegan” és a „cruelty free international” (ugró nyuszi) jelzést a termékek címkéjén, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nem végeztek állatkísérleteket a termékfejlesztés során.
- Búcsúzzunk el a melegvíztől… meg a víztől! Próbáljunk meg minél kevesebb víz felhasználásával szépítkezni. Az ugye alap, hogy zárjuk el a vizet, amíg szappanozunk, samponozunk, de egy próbát megér az is, ha fokozatosan a langyos és hideg vízre térünk át. Ez nemcsak energiát spórol, de kifejezetten jót tesz a vérkeringésnek, így a bőrnek is.
- Járjunk „zöld” szépségszalonba! Ma már nem lehetetlen olyan kozmetikust találni, akinek fontos a fenntarthatóság. Azaz biotermékeket használ, újratölti a flakonokat, környezettudatosan kezeli a hulladékot, stb. Díjazzuk az erőfeszítéseit, ha már ugyanazért a célért mi is teszünk.
Ezek a lépések és tudatos döntések egy olyan világot nyithatnak meg előttünk, ahol a szépségápolás nem terheli a környezetet, és még a bőrünk is meghálálhatja, ha megszabadítjuk a kemikáliáktól.
Kiemelt kép: freepik
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!