Energiánk jövője: lesz-e olcsó energia a közeli jövőben?

Vajon lesz elég energiánk olcsón is 2040-ben? a kép illusztáció - fotó: Freepik

Energiánk jövője bizonytalan: vajon lesz-e elegendő és megfizethető energiaforrásunk a következő évtizedekben, hogy fenntarthatóan támogassuk mindennapi életünket és gazdaságunkat? A cikkben arra keressük a választ, hogy globálisan és helyi szinten milyen kihívások elé nézünk az energiatermelés és -felhasználás terén.

Energiánk jövője, az olcsó energia jövőbeli kérdése már most kemény kérdéseket vet fel: lesz-e elegendő, és ami talán még fontosabb, megfizethető energiánk a következő évtizedekben?

Ezt a kérdést nemcsak globális, hanem háztartási és vállalati szinten is meg kell vizsgálni, hiszen az energiaellátás stabilitása és olcsósága ma alapvetően befolyásolja mindennapi életünket és a még a környezeti kérdéseknek is alárendelt, szinte fetisizált gazdasági fejlődést. Az egyre növekvő energiaigények mellett a fenntarthatóság és az elérhető árú megoldások keresése olyan kihívás, amelyet már most érdemes átgondolni, akár otthoni beruházások, például napelemek telepítése vagy elektromos autó vásárlása során is.

Hatalmas kérdés az energiánk – az energiaárak nőnek?

Sok múlik azon, hogy a következő években hogyan alakulnak az energiaárak. Bár az infláció az utóbbi hónapokban csökkent, nem várható, hogy a földgáz, az üzemanyagok vagy az elektromos áram ára jelentősen csökkenjen vagy csak stagnáljon. Feltételezve, hogy az elektromos áram ára csak az infláció mértékével növekszik, a fizetésünk arányában sem drágul, (Persze ne feledjük, ha például Paks II. üzembe áll, Magyarországon újra egyedi helyzet áll majd elő, de erről majd később…)

Energiánk a háztartások energiagazdálkodása szempontjából

Ha olyan lakásban élünk, ahol a fűtés nem mérhető, korlátozottak a megtakarítási lehetőségeink. Azonban okos elektromos fogyasztók választásával csökkenthetjük a villanyszámlánkat. Az energiatudatosság és fenntarthatóság jegyében sokan már lecserélték régi izzóikat kompakt fénycsövekre, majd LED-es világításra. A hideg fehér fényű LED-ekkel szemben ajánlott a meleg vagy közepes fehér fényű, 5500 vagy 5000 Kelvin alatti színhőmérsékletű izzók használata. De ennél

nagyságrendekkel nagyobb megtakarítás érhető el egy korszerű AAA osztályos hűtőgép vagy egy hűtő-fűtő klíma, vagy akár csak egy korszerűbb vízmelegítő felszerelésével!

A nagyobb otthonok energiagazdálkodása

Az önálló házakban, sorházakban, ikerházakban vagy olyan lakásokban élők, ahol lehetőség van például napelemek telepítésére, egészen más szempontok szerint kell gondolkodniuk az energiatudatosságról és a háztartási energiahatékonyságról. Ezen témakörökkel részletesen foglalkoztunk már, néhány esetben pedig bemutattuk a különböző lehetőségeket és megoldásokat.

Érdemes a témában az alábbi cikkeket is megnézni:

https://green.hu/cikkek/erkeznek-penzek-napelem-palyazat-mit-kell-tenni/

https://green.hu/cikkek/napelemre-akar-5-millio-ingyen-penz/

https://green.hu/cikkek/energiatakarekossagi-vilagnap-itthon/

https://green.hu/cikkek/100-gigawattoras-50-paksnyi-energiatarolasi/

https://green.hu/cikkek/magyar-naperomuvek-3-haromszoros-paks/

*

Nézzük akkor a számokat:

 

A globális energiafogyasztás 2019-ben elérte a közel 173 ezer terrajoule-t, amely előrejelzések szerint 2040-re akár 250 ezer terrajoule-ra is nőhet az International Energy Agency (IEA) szerint. A megújuló energiaforrások aránya a globális energiamixben 2020-ban mintegy 29% volt, amely a tervek szerint 2040-re akár 50% fölé is emelkedhet,

ami a folyamatos technológiai fejlesztéseknek és a kormányzati támogatásoknak köszönhető.

Ugyanakkor az elektromos járművek száma világszerte jelentős mértékben növekszik:

az elektromos járművek globális értékesítése 2023-ban 14 millióra nőtt, 2024-ben pedig 17 milliós eladás várható, szemben a 2018-2020-as 2-3 millió darabbal! Sőt, egyes előrejelzések szerint ez a szám 2030-ra meghaladhatja a 80 milliót. Lásd az alábbi táblázatot:

Korábbi, jelenlegi és becsült, tisztán elektromos autó eladások globálisan (2010-2030)
ÉvBecsült darabszám (millió)
20100.02
20110.03
20120.05
20130.1
20140.2
20150.5
20160.8
20171.2
20182.0
20192.5
20203.1
20216.5
20229.5
202314
202417
202525
202635
202745
202858
202970
203080.7

Melyek a frissebb adatok az energiánk kapcsán?

Az International Energy Agency (IEA) „World Energy Outlook 2023” jelentése szerint egy jelentős változás küszöbén állunk az energiánk terén, az energiafogyasztásban. Előrejelzések szerint a globális kereslet a fosszilis tüzelőanyagok iránt – szén, olaj és természetes gáz – 2030 előtt eléri csúcspontját a Jelenlegi Politikák Szcenáriója néven fordítható kalkulációk (Stated Policies Scenario, STEPS) szerint.

A fosszilis tüzelőanyagok aránya a globális energiaellátásban, amely évtizedekig 80% körül stagnált, 2030-ra 73%-ra csökken a STEPS szerint, ami jelentős előrelépésnek számít, de azért a klímaváltozás szempontjából nem túl jelentős…

Az Egyesült Államokban az Inflation Reduction Act (IRA) hatására várható, hogy 2030-ra az új autók mintegy fele már elektromos lesz, ami jelentős növekedés a mintegy két évvel ezelőtti 12%-os arányhoz képest. Az Európai Unióban a hőszivattyúk telepítése 2030-ra eléri a Net Zero Emissions (NZE) forgatókönyvben szükséges szint kétharmadát, míg Kínában a napenergia és a tengeri szélenergia hozzájárulása pedig addigra háromszorosára nő 2021-hez képest​​.

A 2023-as adatok szerint a globális szén-dioxid kibocsátás ismét közel 2%-kal nőtt, a szénfogyasztás az elmúlt két évben újra növekedett, így a világ távolabb kerül a párizsi klímaegyezményben ideálisnak kívánt 2°C-os hőmérséklet-emelkedési pályától.

Viszont a megújuló energia termelése tovább bővült, a napenergia 27%-kal, a szélenergia pedig 13%-kal nőtt, igaz, mint láttuk a teljes energiaszektoron belüli arányuk alacsony.

Ezek az adatok és becslések azt jelzik, hogy bár a globális energiafogyasztás továbbra is növekszik, nem feltétlenül elég, hogy több hangsúly jut a tiszta energiára és a fenntartható energiaátmenetre.  

*

KAPCSOLÓDÓ CIKK és Green.hu PODCAST adás az alábbi címsorra, vagy lentebb kattintva érhető el:

Gelencsér András lesújtó véleménye a fenntarthatóságról – Green.hu exkluzív podcast

Idézet a Green.hu fenti podcastjából:

„Nem is az a gond, hogy el vagyunk késve, hanem az, hogy rossz irányba megyünk. A jelenlegi irány egyszerűen értelmezhetetlen. Ha megnézzük a párizsi klímaegyezményt, amely az üvegházhatású gázok kibocsátásának a korlátozásáról szól, akkor azt látjuk a valóságban, hogy ezek nem valósulnak meg, sőt, folyamatosan nő a kibocsátás”

 

*

Kérjük írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol: 10-15 év múva bajon lesz-e elég olcsó energiánk?!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó